منوی دسته بندی

مشاوره پیش از ازدواج

فرمولی  برای پیش بینی آینده رابطه زوجین: ویلیام کارلین گلسر در کتاب «ازدواج بدون شکست» فرمول جالبی را برای پیش بینی میزان موفقیت یک ازدواج ارایه می دهند. آنها نیازهای اصلی انسان را به پنج دسته بقا، عشق، قدرت، آزادی، و تفریح تقسیم می کنند و هرکدام از این موارد را براساس مقیاس 5تایی در زن و مرد به صورت مجزا می سنجند. نیمرخ حاصل از این ارزیابی، راهنمایی خوبی برای پیش بینی آینده ازدواج آنها خواهد بود. برای روشن شدن مطلب، پنج نیاز اصلی به این صورت شرح داده می شود:

1 – بقا : محتاطانه عمل کردن؛ اهمیت دادن به سلامتی، تغذیه و ورزش؛ اهمیت دادن به رابطه زناشویی.

2 – عشق : محبت دیدن و محبت کردن؛ کلام محبت آمیز؛ صمیمیت جسمی و رفتاری.

3 – قدرت : توانمند بودن و قدرت را در دست داشتن؛ مطرح بودن؛ ریاست کردن.

4 – آزادی : پایبند و اسیر نبودن؛ آزادی در تصمیم گیری برای زندگی؛ انتخاب های آزادانه؛ روابط آزاد.

5 – تفریح : بازی کردن؛ لذت بردن از زندگی و انجام فعالیت های لذت بخش؛ شوخی و خنده؛ پارک و سینمارفتن. ویلیام و کارلین گلسر معتقدند نیاز افراد به هریک از این 5 مورد، متفاوت است و تنها کسانی می توانند یک زندگی مشترک موفق داشته باشند که نیازهای آنها در هریک از این 5 دسته به هم نزدیک باشد. مثلا کسی که نیاز به بقای او از مقیاس 5تایی، 5 باشد، یعنی شخص بسیار محتاطی است که به سلامت و تغذیه اش و همچنین به رابطه عاطفی با همسرش اهمیت زیادی می دهد و چنین فردی در ازدواج با کسی که این نیاز در او مثلا در حد 2 است و بنابراین در این زمینه بی قیدتر است، دچار مشکل می شود، شما و همسرتان می توانید میزان نیازتان را در هریک از این 5 دسته مشخص کنید و به ترتیب از چپ به راست بنویسید: 12345. نیمرخ هایی که از این طریق به دست می آید به راحتی قابل مقایسه و نتیجه گیری است؛ مثلا 55354 با 23253 رابطه خوبی نخواهد داشت، اما با 54454 رابطه ای نسبتا خوب را تجربه می کند. ویلیام و کارلین گلسر معتقدند اختلاف تنها 1 تا حداکثر 2 درجه آن هم در یکی یا در نهایت دو تا از این 5 مورد می تواند رابطه خوبی را شکل دهد، اما اختلاف بیش از این می تواند مشکل آفرین شود و هرچه میزان این اختلاف بیشتر باشد، احتمال شکست ازدواج هم بیشتر خواهد شد. البته این نکته بسیار اهمیت دارد که سنجش ها باید بسیار دقیق و همچنین صادقانه انجام شود تا نتیجه قابل اعتمادی به دست آید.

“ازدواج بدون شكست” فصل نهم شدت نیازها نوشته: ويليام گلسر و كارلين گلسر ترجمه: دکتر علی صاحبی

دلبستگی در روابط : مهم ترین اصلی که در رشد شخصیت انسان مورد تاکید روان‌شناسان قرار گرفته  رابطه مادر _ کودک است. رابطه عاطفی بین مادر و نوزاد به روابط اجتماعی کودک در آینده شکل داده و نحوه برخورد مادر با کودک در چگونگی اجتماعی شدن و کسب مهارت های اجتماعی فرد تاثیر بسزا دارد در واقع دلبستگی بین مادر و کودک شالوده اجتماعی شدن کودک را در سال های بعدی پی ریزی می کند. این پیوند در رشد سالم کودک امری جدی ،گسترده و فوق العاده است.

طبق نظریه روابط موضوعی، وابستگی و دلبستگی ناتوانی کودک در برقراری پیوند دلبستگی استوار با یک یا چند تن در سال های اولیه زندگی با ناتوانی او در برقراری روابط فردی نزدیک در دوره بزرگسالی ارتباط دارد. وجود یا عدم وجود این رابطه و همچنین چگونگی و کیفیت این رابطه بین نوزاد و مراقب او مورد توجه بسیاری از روانکاوان و روان شناسان نظیر فرويد، کلاین، سالیوان، اریکسون و بالبی قرار گرفته است.

تعریف دلبستگی طبق نظر بالبی :دلبستگی عبارت است از پیوند عاطفی عمیقی که با افراد خاص در زندگی خود برقرار می کنیم، طوری که باعث می شود وقتی با آنها تعامل می کنیم، احساس نشاط و شعف کرده و به هنگام فشارهای روانی از این که آنها را در کنار خود داریم، احساس آرامش کنیم. بالبی دلبستگی را چنین توصیف کرده؛ ارتباط روانی پایدار بین دو انسان.

موضوع اصلی نظریه دلبستگی این است که مادرانی که نیاز های کودکانشان را بر آورده می کنند، نوعی حس امنیت در آنها به وجود می آورند. بالبی معتقد بود اگر دلبستگی در 2 تا3 سال اول زندگی رخ ندهد، بعد از آن احتمالا خیلی دیر و با دشواری شکل می گیرد.

فرويد اولین کسی بود که اظهار داشت پیوند عاطفی نوباوه با مادر، مبنای تمامی روابط بعدی است و پژوهش درباره پیامد های دلبستگی،با دیدگاه فرويد هماهنگ است. هورنای با سالها مطالعه و بررسی به این نتیجه رسید که انگیزه اصلی رفتار انسان احساس امنیت است. اگر فرد در رابطه با اجتماع خصوصا خانواده، احساس امنیت خود را از دست بدهد، دچار اضطراب اساسی می شود.

عواملی که از طرف جامعه و خانواده به فرد احساس نا امنی می دهد؛ تسلط زیاد، بی تفاوتی،رفتار بی ثبات،عدم احترام به احتیاجات،تبعیض،محافظت شدید و توجه بی از اندازه به کودک،واگذاری مسولیت زیاد یا عدم مسولیت،پر خاشگری و خشونت برای کسب احساس امنیت. در واقع یک رابطه دلبسته ایمن می تواند عملکرد و شایستگی را در روابط بین فردی تسهیل کند. همه ما در جستجوی کسب امنیت و راحتی در رابطه با پارتنر مان هستیم. اگر فرد چنین امنیت و راحتی را به دست آورد می تواند در مسیر امنی که توسط همسر / پارتنر فراهم گردیده گام بردارد و مطمئن شود که می تواند در سایر فعالیت ها نیز موفق شود. مهم ترین ویژگی روابط دلبسته، احساس امنیت و تعلق است. بطوریکه فرد دیگر احساس تنهایی و ناراحتی نکند.