منوی دسته بندی

نقشه مغزی (نورو فیدبک/Neurofeedback)

نقشه مغزی چیست؟
EEG
یا نوار مغزی یکی از ابزارهای تشخيصی است که با استفاده از آن می توان به ثبت فعالیت امواج مغزی پرداخت. آسیب های فیزیکی به مغز مانند ضربه های مغزی، جریان های الکتریکی طبیعی بافت مغز را مختل می کند. بطور مشابه آسیب هایی مانند تشنج، اضطراب، التهاب مغزی، افسردگی، اختلالات یادگیری، اختلال وسواس اجباری و… فعالیت امواج مغز را تغییر می دهند.

استفاده از نقشه مغزی در تشخیص بیماری ها:
با توجه به تحقیقات بسیار زیادی که در زمینه نقشه مغزی (QEEG) در طی سالیان متعدد انجام شده است. یکسری از اختلالات و بیماری ها در نقشه مغزی یا قابل تشخیص یا احتمال تشخیص و تغییر دارند. مانند:
افسردگی، اضطراب، اوتیسم، آسیب های مغزی، سکته مغزی، بیش فعالی ADHD

نورو فیدبک :
می‌توان اینطور نورو فیدبک را تعریف کرد که با استفاده از ثبت امواج مغز و دادن باز خورد به فرد، نوعی خود تنظیمی را به فرد آموزش می دهد. این باز خورد یا فیدبک از طریق صدا یا تصویر به فرد منتقل می شود و از این طریق فرد متوجه تغییرات در فعالیت‌های مغزی خود خواهد شد. در این حالت کنترل بازی های کامپیوتری تنها با استفاده از امواج مغزی شخص صورت می گیرد.
در روش در مانی نوروفيدبک حسگر هایی که الکترود نامیده می شوند بر روی پوست سر بیمار قرار می گیرند و از این طریق فعالیت های مغز را ثبت خواهند کرد، زمانی که مغز اطلاعاتش در مورد فعالیت های خود داشته باشد. توانایی زیادی برای تغییر کردن پیدا می کند و با بالا و پایین رفتن امواج مغز سعی می کند، سطح فعالیت های خود را تغییر دهد تا به فرم دلخواه خود برسد.
نورو فیدبک قادر است امواج مغز را که در اثر افسردگی، اضطراب، وسواس، میگرن و… به هم ریخته است را به حالت طبیعی در آورد. از جمله بیماری هایی که می توان با استفاده از نوروفيدبک به درمان آنها پرداخت‌؛ می توان به موارد زیر اشاره کرد :
1_ بیش فعالی (ADHD)
2_اضطراب
3_ افسردگی
4 اختلالات یادگیری 5آسیب های مغزی و سکته مغزی
6_درد های مزمن، سردرد، میگرن
7_صرح
8 اوتیسم 9پرخاشگری
10_وسواس
11_اختلال دو قطبی
12_ اختلال ترس

مزایای نورو فیدبک :

از مهم ترین مزیت های این روش درمانی می توان به این موارد اشاره کرد؛
1_درمان بدون دارو و عوارض
2_روش کم تهاجمی بدون درد و خون ریزی
3_آسان تر بودن تحمل این روش برای کودکان
4_این درمان خیلی سریع موجب تغییر رفتار فرد خواهد شد
5_اثرات درمانی پایدار
6_موجب تنظیم کل فعالیت‌های مغز
7_ افزایش تمرکز، توجه و حافظه
8_تقویت مهارت های ارتباطی
9_ بهبود کیفیت خواب
10_افزایش خلاقیت

سن مناسب نورو فیدبک :
از سنین 5 یا 6 سال به بالا می‌توان استفاده کرد. کودکان مبتلا به بیش فعالی یا اختلالات یادگیری می توانند در سنین دبستان از نوروفيدبک استفاده کنند. درمان با نورو فیدبک نیازمند یک تعهد و انگیزه قوی است پس این روش برای افرادی مناسب است که بتوانند با جدیت به مدت 30 تا 40 جلسه برای درمان حداقل دو بار در هفته حاضر شوند.

کار برد نقشه مغزی:نقشه مغزی ابزار تشخیصی است که با انجام آن بسیاری از اختلالات مانند ADHD , افسردگی ، اضطراب ، پانیک ، دو قطبی ، اختلال توجه / تمرکز ،اختلال حافظه کوتاه مدت و بلندمدت ، اختلال خواب به خوبی قابل تشخیص می باشد که در همین راستا درمان بر اساس تشخیص درست و اصولی نتیجه بخش خواهد بود .